Dodana: 1 luty 2007 08:35

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:35

18 grudnia - Międzynarodowy Dzień Migrantów

Na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych  ogłosiło dzień 18 grudnia Międzynarodowym Dniem Migrantów (rezolucja 55/93 z 4 grudnia 2000 r.).

Tego dnia w roku 1990 weszła w życie Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin (rezolucja 45/158). Zgromadzenie Ogólne podkreśliło, że istnieje potrzeba podjęcia dalszych wysiłków w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów. Szacuje się, że na świecie co 35 osoba jest migrantem, żyje i pracuje poza krajem swojego pochodzenia. Migranci stanowią część populacji we wszystkich państwach na świecie.

Początki tego święta są związane z azjatyckimi i filipińskimi organizacjami zrzeszającymi migrantów, które w 1997 roku zaczęły promować dzień 18 grudnia jako Międzynarodowy Dzień Solidarności z Migrantami.

Zgodnie z propozycjami Rady ONZ obchody Międzynarodowego Dnia Migranta miały objąć wszystkie kraje członkowskie, organizacje rządowe i pozarządowe, a ich wyrazem powinno być przede wszystkim:
- rozsyłanie informacji na temat praw człowieka oraz podstawowych wolności wszystkich migrantów,
- dzielenie się doświadczeniami w tym zakresie,
- podejmowanie działań zapewniających migrantom należnej im ochrony i wsparcia.

Ponadto Światowy Dzień Migrantów ma być wyrazem uznania dla wszystkich migrantów zarobkowych, którzy swoją pracą przyczynili się i przyczyniają się do wzrostu ekonomicznego, a tym samym i zwiększania dobrobytu, w krajach migracji oraz w krajach ich pochodzenia. W związku z powyższym święto to obejmuje swoim zakresem dużą rzeszę ludzi, bo szacuje się, że co 35 osoba na świecie jest migrantem - pracuje i żyje poza swoim ojczystym krajem.

www.unic.un.org.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook